Základné pravidlo, ktoré si pri tejto otázke potrebujete zapamätať je: Drevostavby vydržia toľko, koľko vydržia ich základy a strešná krytina. Drevený dom môže pri správnom prístupe k jeho stavbe slúžiť 100-150 rokov. Pokročilé technológie v drevárskej výrobe umožňujú predchádzať a zabudnúť na množstvo negatívnych procesov: skrútenie, praskanie, rozklad, zmena farby. Napríklad technické sušenie dreva umožňuje získať pevný stavebný materiál.
Ak by sa základ z jednej strany usadil, vytvoril by napätie v štruktúre, ktoré nakoniec skončilo prasklinami, alebo dutinami v obklade.
Do konštrukcie sa dostane voda a hostina pre hnilobné baktérie sa môže začať. To isté platí pre zatekajúcu strešnú krytinu.
Pokiaľ vám základy a strešná krytina vydržia, váš milovaný montovaný dom vydrží a bude v poriadku a to dokonca aj vo veľmi vlhkom podnebí. Materiál ako je drevo odolá prírodným živlom veľmi dlho, no prílišná vlhkosť mu škodí. Pernamentná vlhkosť má za následok znehodnotenie dreva.
Najstaršou drevenou stavbou na svete je budhistický chrám v južnom Japonsku. Bol postavený v roku 607. Stojí teda už viac ako 1400 rokov.
Drevené domy môžu vydržať storočia
Po celom svete je množstvo historických drevostavieb vo veľmi odlišných klimatických podmienkach. Ak vydržia tie, vydrží aj ten váš. Samozrejme, ak je správne postavený. Netreba zabúdať, že stavba začína už prí návrhu drevostavby.
Dobrý plán údržby zabezpečí dlhú životnosť vášho domova
Natieranie dreveného obkladu, kontrola základov a strešnej krytiny by sa mala robiť každých 5 až 10 rokov. Tiež nezabudnite na kontrolu škodcov. Potkany a myši môžu totiž poškodiť budovu. Drevostavby si teda možno vyžadujú väčšiu starostlivosť v porovnaní s kamennými, či murovanými stavbami, no myslite na to, že ani tie nie sú bezúdržbové. Väčšina kamenných stavieb má strešnú konštrukciu z dreva.
Leave A Comment