Ako si zariadiť obývačku tak, aby bola reprezentatívna a zároveň miestom oddychu? Praktické rady odborníka vám pomôžu dosiahnuť tento cieľ. Čítajte ďalej!

Dôležitosť tejto miestnosti musí byť viditeľná a citeľná. Pri zariaďovaní obývačky na to musíme pamätať. Práve v obývacej izbe sa nachádza najreprezentatívnejší elegantný nábytok a nádherné svietidlá. Nachádza sa tu krb a moderná elektronika. Mnohé obývacie izby majú priestor aj na veľký stôl, atraktívne stoličky a príborník.

Reprezentatívna funkcia obývacej izby si vyžaduje, aby vnútorné usporiadanie a použité materiály na konečnú úpravu boli bohatšie a honosnejšie ako v iných miestnostiach. Preto sú tu parkety z exotického dreva, kamenné či drevené podlahy, dekoratívne obklady stien, špeciálne navrhnuté stropy a nevšedné osvetľovacie systémy.

Dôležitá je harmónia štýlov a farieb

Pri usporiadaní celej obytnej plochy treba dodržať dôslednosť, podobnosť materiálov a riešení. Vyhnite sa nesúladu, aby ostatné miestnosti na prízemí vyzerali zanedbane, chudobne vedľa bohatej obývačky. Je dôležité, aby prvý pohľad na obývačku bol premyslený a pútavý.

Prvá a najnápadnejšia zo stien sa môže odlíšiť farbou alebo povrchovou úpravou, aby vytvorila elegantné pozadie pre pohovku alebo dekoratívne prvky. Ozdobou obývačky môže byť aj reprezentatívny krb alebo krásne veľké okná s výhľadom do záhrady.

Ako zariadiť obývaciu izbu: priestor a svetlo

Samotná obývačka by mala byť atraktívna. Väčšia plocha zvýrazňuje jej dôležitosť viac ako efektné dekorácie, nehovoriac o neštandardnej výške siahajúcej až po plochu strechy. Vyšší priestor v obývačke sa dá niekedy dosiahnuť znížením podlahy o niekoľko stupňov.

Vďaka tomu je podlaha bližšie k úrovni terénu – trávniku a zeleni. Je to dobré riešenie najmä v domoch s čiastočným podpivničením alebo umiestnených vo svahu. Pri zariaďovaní obývačky si však dajte pozor, aby výškový rozdiel na prízemí nerozdelil jedáleň a kuchyňu.