Za posledných pár mesiacov, odkedy hviezdna loď SN10 po preletení desiatich kilometrov riadne pristála, SpaceX stíchlo. Žiadne nové pokus, niekoľko štartov Starlinks, Boca Chica v Texase. Okrem toho nič. Veci sa však dali do pohybu.

Blogeri, ktorí sledujú každý pohyb v Boca Chica, hlásia, že na juh Texasu sa zo všetkých strán dostávajú tisíce ton raketového paliva. To môže naznačovať, že spoločnosť Elona Muska sa vážne pripravuje na prvý orbitálny let svojej najväčšej rakety.

Po poslednom 10 km skúšobnom lete sa inžinieri rozhodli, že ďalší let Starship bude orbitálny let na vrchole prvého raketového segmentu (Super Heavy).

Do Boca Chica v Texase, kde sú postavené a testované lode Starship aj Super Heavy, s výkonnými nádržami, v ktorých bude spoločnosť Elona Muska skladovať tekutý kyslík (LOX), prichádza v posledných týždňoch veľké množstvo paliva a ďalších zásob. Doteraz bolo do areálu dodaných 74 nákladov LOX. Naplniť všetky nádrže v Boca Chica však trvá dvakrát toľko.

Tu stojí za zmienku, že hovoríme o rakete, ktorá bude vysoká 120 metrov. Podľa Erica Ralpha z Teslarati doteraz dodaných 1 500 ton LOX stačí na naplnenie nádrže vo vnútri Super Heavy len na 60 percent.

Bude možné začať už tento rok?

Zatiaľ to nie je isté. Elon Musk v októbri tvrdil, že Starship bude pripravený na let v novembri. Konečný dátum letu však bude závisieť od povolenia na vzlet, ktoré SpaceX zatiaľ nedostalo.

Je však možné, že ak Federálny úrad pre letectvo (FAA) nebude odkladať vydanie povolenia na vzlet, tekutý kyslík na seba nenechá príliš dlho čakať a už o pár týždňov dôjde k veľkému testu.

Super Heavy sa ešte neodtrhol od Zeme. Pri prvom lete Super Heavy loď Starship a po odpojení od nej pristane v Mexickom zálive. Medzitým Starship urobí 3/4 kruhu okolo Zeme a pristane niekoľko stoviek kilometrov severne od Havaja. Jedno je isté: určite to bude poriadna podívaná. Ľudstvo nevidelo taký veľký štart rakety od misií Apollo na Mesiaci.