Verte či neverte, tlač sa v istej forme datuje už od roku 3500 pred Kristom, v čase perzských a mezopotámskych civilizácií. Nasledovala drevotlač, potom pohyblivý typ, až po tlačiarenský lis v roku 1440. Odkedy ľudstvo vytvorilo vizuálnu tlač, neustále pracuje na nových spôsoboch ako ju vylepšiť.
Počítačová tlač však vznikla neskôr. Umožnila neuveriteľné inovácie a zlepšené procesy v priemyselných odvetviach po celom svete. Ako teda vznikli prvé počítačové tlačiarne a ako sa časom vyvíjali?
Prvý návrh tlačiarne
Prvou navrhnutou tlačiarňou bol mechanicky poháňaný prístroj Charlesa Babbagea pre jeho Difference Engine v 19. stor. Avšak tlačiareň navrhnutá pre tento stroj, bola v skutočnosti vyrobená až v roku 2000. Babbage ju totiž nikdy nedokončil, no v roku 2000 sa o to postaralo Science Museum v Londýne.
Prvá elektronická tlačiareň
Prvou elektronickou tlačiarňou bola EP-101, ktorú vytvorila japonská spoločnosť Epson v roku 1968. Bola to malá tlačiareň, len 164 mm na šírku, 102 mm na výšku a 135 mm do hĺbky a vážila len 2,5 kg. V súčasnosti spoločnosť ponúka napríklad modernú tlačiareň Epson L3050 s výhodnými náplňami do Epson L3050.
Spoločnosť Epson v tom čase pracovala pre Seiko Group, ktorá sa práve stala oficiálnym časomeračom olympijských hier v Tokiu (1964) a potrebovala stroj na vytlačenie časov.
Stolové vydavateľstvo
Prvé komerčné tlačiarne používali mechanizmy napr. z elektrických písacích strojov. V roku 1984 bola predstavená lacná laserová tlačiareň s prvým HP LaserJet. To bolo začiatkom revolúcie.
Laserové tlačiarne miešali text a grafiku, ako napr. ihličkové tlačiarne. Do roku 1990 bolo pomaly všetko tlačené laserom, čím sa nahradili systémy ofsetovej tlače. HP Deskjet z roku 1988 bola prvá dostupná atramentová tlačiareň. Atrament rýchlo vytlačil ihličkové tlačiarne z trhu a do roku 2000 vysokokvalitné tlačiarne klesli na cene a zovšedneli.
Tlač dnes
Objavením e-mailu sa do istej miery nahradila potreba tlače, a tak aj tonerov ako napr. osvedčený toner Samsung m2070w. Online možnosti spôsobili pokles fyzických výtlačkov. Knihy zas vytláčajú čítačky elektronických kníh a tablety.
V súčasnosti sa tlačiarne až tak široko nepoužívajú na dokumenty ako kedysi, ale považujú sa za kľúčové na špecializovanejšie účely, ako je tlač fotografií a umenia. Dalo by sa povedať, že 3D tlač spolu s umelou inteligenciou je ďalšou fázou vývoja tlačiarne.
Leave A Comment