Eustachova trubica vedie od stredného ucha k zadnej časti nosa a hrdla. Pomáha odvádzať tekutinu zo stredného ucha, čo je priestor za bubienkom. Ak sa upchá, alebo infikuje, môže to spôsobiť dysfunkciu Eustachovej trubice. Potom prichádza nepohodlie a problémy so sluchom. Príznaky sú zvyčajne bolesť, praskanie, alebo tekutina v ušiach. Liečba je závislá od základnej príčiny.

Domáca liečba

Ak vás trápia mierne nepríjemné príznaky skúste jednu z nasledujúcich rád. Zvyčajne ide o príznaky, ktorých príčinou je zmena nadmorskej výšky, či tlaku, žuvaním žuvačky, alebo núteným zívaním. Takéto príznaky menšej dysfunkcie možno pri prežúvaní zmiznú aj samé. Dieťaťu dajte fľašu, alebo cumlík. Skúste tiež sprej do nosa – voľne dostupný v lekárni.

Voľne predajné lieky

V závislosti od príčiny môžu s príznakmi pomôcť aj niektoré voľnopredajné lieky. Ak je príčinou alergia, môžete nájsť úľavu pomocou antihistaminík, ako je cetirizín, difenhydramín, alebo loratadín, či nosových sprejov. Protizápalové lieky, ako je Ibuprofén, uľavia od bolesti a opuchu. Poraďte sa však s lekárom/kou, napríklad pri návšteve profesionálneho ORL Košice.

Navštíviť môžete aj spoľahlivé ORL Nitra, či ambulancie v iných mestách.

Lieky na predpis

Ak sú príznaky spôsobené bakteriálnou infekciou ucha, lekár pravdepodobne predpíše antibiotiká. V takom prípade sa jedná buď o lokálnu liečbu, alebo perorálne antibiotikum. V závažných prípadoch môže lekár predpísať aj perorálne steroidy.

Chirurgia

Niekedy sa tekutina nahromadí za ušným bubienkom a nemôže preniknúť cez nefunkčnú Eustachovu trubicu. V takom prípade lekár/ka urobí malý rez v ušnom bubienku, aby to napravil.

Pri častých problémoch daného typu sú odporučené implantáty vyrovnávajúce tlak v ušiach a pomáhajúce znižovať riziko zápalu stredného ucha. U detí je to bežná procedúra, ale je vhodná aj pre dospelých.

Samozrejme existujú aj iné chirurgické zákroky vykonávané v závislosti od individuálnej príčiny problémov.

Prevencia

Veľká časť akejkoľvek prevencie zahŕňa:

  • zdravý životný štýl
  • dobrú hygienu, aby ste sa vyhli choroboplodným zárodkom spôsobujúcim ťažkosti
  • správnu liečba astmy a alergií