O správnej technike behu sa zvyčajne uvažuje v kontexte toho, ako dať nohu na doskok – na pätu alebo na prednú časť chodidla. K telu by sa malo pristupovať ako k celku, preto technika behu nie je zložitý pojem. Takže ako teda správne na to?

Ako dať nohu dole?

Pristátie na päte alebo strednej časti chodidla pri behu? To je jedna z otázok, ktorá sa skôr či neskôr vynorí v živote každého bežca. Väčšina trénerov má dnes tendenciu pristávať na strednej časti chodidla. Táto technika behu toľko nezaťažuje kolená. Beh „od päty“ znižuje efektivitu behu. V tomto bode sa však oplatí zastaviť a asimilovať dve veci:

  1. Zlá technika behu je veľmi často spôsobená slabým svalstvom. Preto so nesiľte, začnite radšej cvičiť.
  2. Správna technika behu nespočíva len v práci nôh. Pozostáva z polohy celého tela, počnúc … hlavou.

Preto skôr, ako začnete robiť zmeny polohy chodidla pri behu, rozoberte si všetko, čo súvisí so správnou technikou behu.

Správna technika behu na dlhé trate

Keď sa pozriete na šprintérov, uvidíte, že tvrdo pracujú rukami, kolená sú zdvihnuté vysoko a spustením nohy sa na zlomok sekundy dotýkajú zeme. Do behu vkladajú maximálnu silu. V prípade behu na dlhé trate je to trochu inak.

Keďže trať je dlhá musíme sa viac šetriť – aby sme sa chvíľu po štarte nespálili. Technika behu na dlhé trate je podobná ako u profesionálov na atletickom štadióne, líši sa však dynamikou a hospodárnosťou pohybov. Pri práci nemusíme dvíhať kolená tak vysoko ani zapínať ruky.

Podrobná analýza správnej techniky behu na dlhé trate:

Hlava – relatívne nehybná, oči smerujú priamo pred seba. Nenakláňame a nekývame zo strany na stranu.

Chrbát – mierne naklonený dopredu. Tento sklon nevychádza z bokov, ale z Achillovej šľachy, tvoriacej jednu líniu.

Ruky – ohnuté v uhle asi 90 stupňov. Fungujú spredu dozadu, pričom dbajú na to, aby sa nekývali nabok.

Boky – panva by mala byť stabilná, bez tendencie „utekať“ dozadu.

Nohy – pri pohybe by sa koleno malo dvíhať a chodidlo by malo jemne klesať na zem. Chodidlo zadnej nohy sa v tomto čase dvíha smerom k zadku.