Nedostatok kovu v 40. rokoch minulého storočia ovplyvnil posun v dizajne produktov, ktorý ovplyvnil všetko od dámskej spodnej bielizne až po balenie zubných pást. Práve v tomto prostredí prišiel Henry P. Glass so štýlovým a praktickým riešením, ktoré milujeme dodnes: vlásenkové stolové nohy.

Stolové nohy Hairpin sú dodnes mimoriadne obľúbené. Profesionálni aj domáci dizajnériich ich majú radi, pretože sa ľahko inštalujú a dobre zapadajú do akejkoľvek estetiky. Na výber je však viacero typov stolových nôh a je potrebné vedieť si správne vybrať.

Otázkou je, ako nájdete pevné nohy k stolu, ktoré sú vhodné pre váš domov a sú kvalitné? Prinášame tipy ako na to.

Merajte

Zistite, akú veľkosť potrebujete. Dobrým pravidlom je, že cca 71 cm nohy zvyčajne sedia najlepšie na jedálenské stoly. Nohy, ktoré majú medzi 30-40 cm sú najlepšie pre konferenčné stolíky a lavice.

Hľadajte oceľ

V ideálnom prípade si kúpte nohy z ocele. Najviac sa podobajú pôvodným vlásenkovým nohám zo 40. rokov. Navyše sú pevné a odolné.

Surová oceľ má tendenciu pomerne ľahko hrdzavieť, čo si vyžaduje pravidelnú starostlivosť. Uprednostňujte teda oceľové nohy s povrchovou úpravou, lebo vyzerajú lepšie a vyžadujú si menej údržby.

Radšej 2 alebo 3?

V závislosti od toho, kde nakupujete, nájdete tieto nohy vyrobené z 2, či 3 tyčí. Zatiaľ čo na písacie a jedálenské stoly nájdete dvojtyčové vlásenky, pri väčších projektoch odporúčame použiť trojtyčové nohy. Vlásenky s dvoma tyčami sú ideálne pre ľahké alebo nízke kusy, ako sú konferenčné stolíky. Tretia tyč je užitočná pre väčšie a ťažšie stoly.

Farba

Tradične boli tmavošedé zo surovej ocele. V súčasnosti je dôležité modernizovať klasiku poskytnutím širokej škály farieb. Často vyberanými farbami sa stali modrá a žltá.

Kontrola hmotnostných limitov

Skôr než sa rozhodnete, ktoré nohy sú vhodné pre váš stôl, skontrolujte pokyny výrobcu. Presnejšie povedané, pred nákupom sa uistite, že ste si pozreli hmotnostné limity nôh.

Zistite teda, koľko váži váš stôl a pridajte k hmotnosti niekoľko kg, lebo na stôl si položíte predmety a ľudia sa oň budú opierať. Ak potrebujete nohy, ktoré udržia viac ako 60 kg, zaobstarajte si pevné stolové nohy.