Mnohí z nás prídu do prvého kontaktu so vzduchovkou už v detstve alebo dospievaní. Starý otec alebo strýko určite jednu vlastnili a na rodinnej opekačke nechýbala príležitosť zastrieľať si na plechovky a vyskúšať tak nadanie pre streľbu.  Prostredníctvom dobrej vzduchovky sa môžeme naučiť základy bezpečnej manipulácie so zbraňou a samotného strieľania. Vdzuchovka môže poslúžiť aj ako prvý krok do sveta poľovníctva.

Ako trénovať a pripraviť sa na lov?

  1. Strávte čas na cvičnej strelnici dierovaním papiera, v teréne sa vám to oplatí.
  2. Vydajte sa na prieskumnú misiu. Rozhliadnutie sa okolo miesta, kde máte povolenie strieľať, vám pomôže zamerať sa na správne miesta, no každé pozorovanie divokej zveri prinesie výhody. Sledujte a snažte sa pochopiť zver a jej správanie v rôznych ročných obdobiach a obdobiach dňa. S tým vám pomôže moderná Zeiss termovízia, aby ste zver mohli pozorovať aj za plnej tmy.
  3. Buďte trpezliví. Neponáhľajte sa a nemajte príliš skoro moc veľké očakávania. Ak zostanete stáť na mieste, bude vás ťažšie spozorovať, preto majte dlhé obdobia nečinnosti.
  4. Byť neviditeľným je dôležitou súčasťou lovu so vzduchovkou. Čo neznamená, že musíte investovať do maskovacej siete a oblečenia. Použitie prirodzeného krytu je lepšie, lebo nebudete meniť prostredie okolo vás. Ukryte sa v tienistých oblastiach, na miestach kde je jednoduché zostať “neviditeľný”.
  5. Vyhnite sa podozrivým pachom okolo vás aj na vašom oblečení.  Zver, alebo napríklad aj králik vycíti nebezpečenstvo a tak nápadné vône pravdepodobne nie sú dobrý nápad. Neperte svoje lovecké oblečenie, pokiaľ nemusíte, a nepoužívajte prací prášok. Vyhnite sa používaniu dezodorantov, antiperspirantov a vody po holení, či voňavky tesne predtým, ako vyrazíte na lov, a nemajte v aute silné osviežovače vzduchu.
  6. Nenechajte sa odradiť neúspechom. Každá skúsenosť vás niečo naučí – či už je to dôvod, prečo zajac vrazil do živého plota, alebo prečo holuby odmietli pristáť v blízkosti vašej nástrahy.