Výhody zimných pneumatík sú dlhodobo známe, no s príchodom zimy je na mieste si ich znova pripomenúť. Je všeobecné známe, že zimné pneumatiky z mäkkej gumovej zmesi majú vyšší obsah oxidu kremičitého. Zimné pneumatiky obsahujú taktiež vyššie percento prírodného kaučuku a ďalších prísad. Vďaka tomuto zloženiu je pneumatika pružnejšia a pri nízkych teplotách netvrdne.

Vzor behúňa sa vyznačuje zvýšeným počtom vhodne tvarovaných rezov, teda tzv. lamely. Husto rozmiestnené lamely zlepšujú kontrolu nad vozidlom, trakciu a celkovú stabilitu. Použitím zimných pneumatík dosiahnete vyššiu priľnavosť k vozovke na klzkom povrchu a jednoduchšie odstraňovanie snehovej kaše spod pneumatiky.

Rozdiely sú citeľné najmä pri prudkej zmene smeru jazdy na zasneženej vozovke. Zimná pneumatiky sa „zahryzáva“ do snehu, čo zlepšuje trenie a priľnavosť. Mimoriadne dôležité je to hlavne pri rozbiehaní a brzdení vozidla.

Testy ukazujú, že so zimnými pneumatikami je na klzkom povrchu potrebná len polovičná brzdná dráha v porovnaní s letnými. Vďaka tomu môže vodič viesť auto spoľahlivejšie, bezpečnejšie a komfortnejšie.

To platí aj pre dodávku či autobus

Výhody zimných pneumatík samozrejme neplatia len pre osobné automobily, ale pre všetky vozidlá účastné v cestnej premávke. Dokonca aj na bicykli by ste mali plášte na zimu prezuť a prispôsobiť klzkému povrchu. Výnimkou, kde zimné pneumatiky nepotrebujete, sú napríklad vysokozdvižné vozíky, kde sa používa celoročná stavebná pneumatika, keďže práca je prevažne v interiéri.

Príkladom stavebnej pneumatiky je napríklad pneumatika 10-16,5. Obľúbenou možnosťou je taktiež univerzálna pneumatika 12-16,5, ktorá je vhodná pre rôznorodé povrchy. S takouto pneumatikou nie je potrebné riešiť prezúvanie letné / zimné.

Univerzálne stavebné pneumatiky sú však skôr výnimka. Väčšina z nás denne jazdí na klasických osobných automobiloch. Tu je zimné prezutie nevyhnutné pre bezpečnosť seba aj okolia. Preto ak ste tak náhodou doteraz neurobili a chystáte sa v najbližších mesiacoch na cesty, určite nezabudnite prezuť a nepodceňujte význam zimných pneumatík.