Výmena pneumatík je záležitosť, ktorú vo všeobecnosti nechávame na odborníkov – no stále existuje niekoľko vecí, o ktorých by sme mali vedieť. Kedy vymeniť pneumatiky, aké sú rozdiely medzi letnými, zimnými a celoročnými pneumatikami a ako ich správne vymeniť sa dozviete nižšie.

Keď priemerná vonkajšia teplota klesá, väčšina vodičov – tých, ktorí nepoužívajú celoročné pneumatiky – si musí naplánovať sezónnu výmenu pneumatík (alebo celých kolies, ak majú dve sady diskov). Ak tak už urobili, mohlo by sa zdať, že tu už nie je čo povedať, no napriek tomu je potrebné mať na pamäti niekoľko dôležitých bodov.

Letné, zimné a celoročné pneumatiky – (okrem iného) ich spoznáte podľa dezénu

Behúň je časť pneumatiky, ktorá prichádza do priameho kontaktu so zemou a je primárne zodpovedná za priľnavosť. Stojí za to mať na pamäti, že v typickom osobnom aute by sa celková kontaktná plocha všetkých pneumatík so zemou zmestila na list papiera A4 – teda nie príliš veľká plocha.

Dezény sú navrhnuté rôzne v závislosti od sezóny, na ktorú je pneumatika určená. Napríklad zimné pneumatiky ľahko spoznáte podľa lamiel, teda charakteristických, stupňovitých alebo zvlnených zárezov v dezénových blokoch. Lamely sú navrhnuté tak, aby sa „zahryzli“ do snehu, preto ich v letných pneumatikách nezažijeme – o to viac, že ​​obmedzujú tuhosť blokov, čím znižujú presnosť riadenia a predlžujú brzdnú dráhu.

Cieľom letných pneumatík je získať čo najlepší kontaktný povrch so zemou, preto je dezén zjednodušený a má menej odvodňovacích kanálov. Celoročné pneumatiky sú akýmsi kompromisom medzi zimnými a letnými pneumatikami – ich dezén nie je taký komplikovaný ako v prípade zimných pneumatík, ale majú zjednodušený lamelový systém.

Zimné a celoročné pneumatiky je možné identifikovať aj preštudovaním značiek na boku pneumatiky. Vo všeobecnosti sa zimné pneumatiky považujú za označené značkami M + S (Mud + Snow, teda Mud + Snow), ale v praxi je oficiálnym označením zimných pneumatík symbol 3PMSF, z Three-Peak Mountain Snowflake – piktogram znázorňujúci tri vrcholy, v ktorých je vpísaná snehová vločka. Použitie symbolu 3PMSF potvrdzuje, že daný model pneumatiky prešiel testami podľa noriem potvrdzujúcich primeraný výkon v zimných podmienkach.